Pohledávky po splatnosti za dlužníky evidovanými v negativním klientském registru SOLUS činí takřka 9,5 mld. Kč

Praha, 10. července 2007 – Ke konci května evidovalo sdružení SOLUS celkový dluh po splatnosti za fyzickými osobami, které zařadily do registru jeho členové, ve výši 9,433 miliardy korun. Na semináři „Cesta k odpovědnému úvěrování v České republice“ o tom informoval Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Na v pořadí již pátém semináři s názvem „Cesta k odpovědnému úvěrování v České republice“ organizovaném zájmovým sdružením právnických osob SOLUS a Společností pro informační databáze, a.s. (dále jen SID) informoval účastníky o aktuálních statistikách negativního klientského registru SOLUS (registr FO) Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. Přednášku o problematice úvěrových podvodů přednesl plk. Mgr. Vladimír Zimmel, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Třetím přednášejícím se stal MUDr. Petr Ježek z Asociace občanských poraden ČR, který informoval přítomné o projektu Komplexního sytému dluhového poradenství pro občanské poradny v ČR.

„Negativní klientské registry SOLUS jsou na českém trhu jedinečné. Na rozdíl od jiných registrů totiž shromažďují informace o spotřebitelích i podnikatelských subjektech napříč různými ekonomickými sektory,“ uvedl na semináři Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Dodal, že díky rozšiřující se členské základně sdružení SOLUS o členy z nových sektorů vzniká efektivní tlak na dlužníky v prodlení, kteří své dluhy raději vyrovnají, aby se vyhnuli komplikacím při žádosti o novou službu, a to i z jiného sektoru.

Zatímco v roce 2005 uhradilo své závazky po splatnosti 19.962 klientů zařazených do negativního klientského registru SOLUS, v roce 2006 to již bylo díky rozšiřující se členské základně 95.015 klientů. Jen za prvních pět měsíců letošního roku pak uhradilo své závazky po splatnosti přibližně 69.000 dlužníků (fyzických osob spotřebitelů).

Semináře „Cesta k odpovědnému úvěrování v České republice“ organizují sdružení SOLUS a Společnost pro informační databáze, a.s., pravidelně dvakrát ročně. Příští seminář se uskuteční na přelomu listopadu a prosince letošního roku.