Sdružení SOLUS eviduje už přes 900 tisíc spotřebitelů

Praha, 11. června – Počet spotřebitelů vedených v Registru fyzických osob SOLUS překročil hranici 900 tisíc. Nárůst nových dlužníků pokračuje, ale přibývá i těch, kteří své dluhy vyrovnali.

Ke konci dubna evidoval Registr FO 1 648 267 záznamů, což je od konce minulého roku nárůst o 7 %. Počet spotřebitelů, kterých se záznamy týkají, vzrostl na 906.218. Celková dlužná částka po splatnosti se blíží 27 miliardám, což jsou pro představu přibližně 2 % státního dluhu.

Vyšší nárůst lze sledovat u Registru IČ, který eviduje finanční prohřešky podnikatelských subjektů. Počet záznamů o nesplácených závazcích stoupl na 68 tisíc záznamů, které se týkají více než 51 tisíc firem. Dlužná částka je téměř 3 miliardy.

Sledují se rovněž statistiky u tzv. příznaku Z, který znamená, že spotřebitel svůj dluh po splatnosti vyrovnal. Letos bylo uhrazeno již více než 134 tisíc dluhů. Příznak Z je aktuálně připsán už u 566.585 záznamů, což je asi třetina všech záznamů o prohřešcích spotřebitelů.

„Situace na trhu se za poslední dobu změnila. Prověřování žadatelů o úvěr či jinou službu je dnes nutností. Pro spotřebitele, kteří mají problém se splácením svých aktuálních závazků, je tak mnohem těžší dostat další službu. To by je mělo motivovat k tomu, aby své závazky po splatnosti co nejdříve vypořádali,“ vysvětlil tajemník sdružení SOLUS Jan Stopka.

Členy sdružení SOLUS jsou leasingové a úvěrové společnosti, banky, stavební spořitelny, telekomunikační operátoři a poskytovatelé mobilního internetu, dodavatel energií či velkoobchodní řetězec. SOLUS vytváří negativní registry, tedy informace o závazcích po splatnosti. V příštím roce chystá SOLUS spuštění pozitivního registru, který umožní spotřebitelům budovat si pozitivní úvěrovou historii. Memorandum o Pozitivním registru SOLUS jako první podepsaly společnosti Cetelem ČR, a.s., Essox s.r.o. a Home Credit a.s.