Praha, 18. dubna 2024 – Zhoršenou platební morálku spotřebitelů musí aktivně řešit také poskytovatelé úvěrů. Společnost pro informační databáze, která je mimo jiné technicky zajišťuje chod úvěrových registrů SOLUS, zaznamenala v té souvislosti zvýšený zájem o využití Elektronického validátoru výpisů – nástroje, který pomáhá kontrolovat pravost elektronických bankovních výpisů poskytnutých žadatelem o úvěr a zároveň s využitím umělé inteligence upozorní na případné rizikové chování žadatele o úvěr.

S pomocí Elektronického validátoru výpisů prověřily finanční instituce jen za rok 2023 více než 180 tisíc pdf dokumentů. Meziročně se tak počet prověřených dokumentů zvýšil o více než 30 %.

Analýzou dat ze zpracovaných bankovních výpisů SID zjistil, že v loňském roce 21 % žadatelů o úvěr sázelo u sázkových společností nebo v online kasinech. Ve srovnání s rokem 2022 jde o mírný pokles, přesto je tento podíl alarmující. U čtvrtiny z těchto žadatelů identifikoval validátor výpisů zároveň minimálně jeden další úvěr, 16 % z nich bylo příjemcem minimálně jedné sociální dávky.

Úmyslné upravení elektronických výpisů odhalil nástroj u 5 % elektronických výpisů, které předložili žadatelé o úvěr.

Upravit elektronický bankovní výpis se pokusilo v loňském roce u posuzovaných dokumentů pět žadatelů o úvěr ze sta. Je to podobný výsledek, jako v roce 2022. Ukazuje se, že spolehlivá analýza výpisů provedená takřka v reálném čase je spolu s nezbytným dotazem do registrů SOLUS klíčovým úkonem pro řádné posouzení platební morálky klienta,“ řekl Ján Hurný, výkonný ředitel Společnosti pro informační databáze.

Analýza bankovního výpisu je jednou z možností, jak společnosti naplňují zákon o spotřebitelském úvěru a posuzují bonitu klienta. Elektronický validátor výpisů od Společnosti pro informační databáze poskytuje bankám a nebankovním finančním institucím v ČR a na Slovensku pokročilý nástroj pro ověření bankovních výpisů.

S využitím umělé inteligence ověří validátor autentičnost dokumentu včetně detailní analýzy položek na výpisu. Detekuje nejen informace o pravidelných příjmech a výdajích. Zjistí i příjmy ze sociálních dávek, platby na hazardní hry, i další skutečnosti, které by mohly hrát roli při splácení požadovaného úvěru.

 


Více o nás…

Společnost pro informační databáze (SID) je specialistou na profesionální, rychlé a bezpečné zpracování dat. Mezi nejvýznamnější aktivity SID patří od roku 2000 zpracování registrů pro sdružení SOLUS. Pro mobilní operátory provozuje SID oblíbený nástroj TelcoScore, který umožňuje posoudit sofistikovaně bonitu zejména u klientů, kde tak nelze učinit na základě transakční historie nebo zápisů v tradičních registrech klientských informací.

SID pomáhá desítkám klientů vytěžit a následně bezpečně a spolehlivě zpracovat data. Akcionáři společnosti jsou silné a renomované společnosti z oblasti finančních služeb a oboru zpracování dat. Více na www.sid.cz.

V případě zájmu o další informace kontaktujte:
Miroslav Beneš
Telefon: +420 603 174 347
E-mail: miroslav.benes@benesgroup.cz