Praha, 31. října 2022 – Počet občanů s nesplaceným dluhem po splatnosti zapsaným v Registru fyzických osob sdružení SOLUS klesl ke konci 3. čtvrtletí na 428 tisíc. Je to o 11 tisíc méně než v pololetí letošního roku, a o 35 tisíc osob méně než před rokem. Vybraná data SOLUS však ukazují, že se několikaletý pozitivní trend poklesu klientů v prodlení může obrátit.

Od začátku roku pozorujeme mírný nárůst půjček v prodlení u nebankovních poskytovatelů. Nárůst o šest procentních bodů v rámci jednoho sektoru, který SOLUS sleduje, není zcela neobvyklý. Přesto může signalizovat začínající potíže s úhradou splatných závazků u spotřebitelů, na které nejvíce dopadá růst cen energií a ostatních komodit. Řada občanů zřejmě také nyní řeší zvýšené zálohy na energie tím, že si na jejich úhradu vezme úvěr,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Vliv na statistiky SOLUS mají i změny v členské základně – noví či odcházející členové SOLUS nahrávají či mažou svá data v souladu s pravidly pro vytváření registrů s důrazem na ochranou osobních údajů klienta.

Význam údajů z registru SOLUS pro risk manažery v současné době roste. Potíže s úhradou závazků začínají obvykle u menších dluhů a služeb, až později se přelévají na větší úvěry či hypotéky. Právě tyto počínající potíže mohou odhalit poskytovatelé půjček v registru SOLUS, který získává data z řady ekonomických sektorů,“ doplnil Jan Stopka.

V rámci celé České republiky mělo k 30. září 2022 negativní záznam o existujícím závazku po splatnosti v Registru fyzických osob SOLUS 4,94 % dospělých občanů. V minulém čtvrtletí to bylo 5,06 % občanů, před rokem 5,23 % občanů. Dlužná částka po splatnosti klesla na 30,6 miliardy korun (to je o 5 miliard korun méně než ke konci září 2021).

Podíl osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích


Více o nás…

Společnost pro informační databáze (SID) je specialistou na profesionální, rychlé a bezpečné zpracování dat. Mezi nejvýznamnější aktivity SID patří od roku 2000 zpracování registrů pro sdružení SOLUS. Pro mobilní operátory provozuje SID oblíbený nástroj TelcoScore, který umožňuje posoudit sofistikovaně bonitu zejména u klientů, kde tak nelze učinit na základě transakční historie nebo zápisů v tradičních registrech klientských informací.

SID pomáhá desítkám klientů vytěžit a následně bezpečně a spolehlivě zpracovat data. Akcionáři společnosti jsou silné a renomované společnosti z oblasti finančních služeb a oboru zpracování dat. Více na www.sid.cz.

V případě zájmu o další informace kontaktujte:
Miroslav Beneš
Telefon: +420 603 174 347
E-mail: miroslav.benes@benesgroup.cz